Чи варто довіряти роботам?
18 Березня 16Чи варто довіряти роботам?

Вважається, що роботи, створені висококваліфікованими фахівцями, наділені надзвичайним рівнем інтелекту. Поширеною думкою є й те, що в критичних ситуаціях інноваційна техніка «думає» адекватніше і їй можна довіряти. Такі висновки зробили американські вчені з Технологічного інституту Джорджії. Вони представили результати своїх досліджень на заході ACM/IEEE, присвяченому взаємодії між людьми та робототехнікою. Фахівці висловили занепокоєння з приводу того, що люди занадто довіряють машинам, навіть якщо останні серйозно помиляються.
Експеримент американських вчених
Американські вчені зібрали групу з 42 студентів-добровольців, яких попросили у випадку небезпеки йти за роботом-рятівником. Їм сказали, що всі дії робота повністю автоматизовані (що було неправдою, оскільки роботом керували дистанційно). Залишивши студентів з роботом у приміщенні, почали експеримент.
Перший етап експерименту мав довести групі, що робот поводиться не зовсім адекватно. Він мав провести студентів до конференц-залу, однак постійно зависав на шляху, заводив групу не в ті кімнати чи просто водив їх по колу.
Коли учасники нарешті потрапили у потрібне місце, спрацювала пожежна сигналізація і приміщення почало наповнюватися штучним димом. Робот запропонував групі йти за ним до виходу з будівлі. Студенти рушили за машиною, навіть не сумніваючись, що їх виведуть назовні. Сумнівів не виникло навіть тоді, коли робот рушив у протилежному від виходу напрямку.
Отже, незважаючи на очевидні помилки машини під час першого етапу експерименту, у надзвичайній ситуації молоді люди без питань довірили свої життя інноваційній техніці.
Автори дослідження зазначають, що така довіра до роботів є небезпечною для людства. Тому не варто довіряти машинам такі відповідальні завдання як керування транспортом, рятувальні операції, виховання дітей, догляд за хворими та ін.
Пiдписатися
Останні новини ринку інновацій